LAS Kauno skyrius

Dingęs Štetlas

Adresas / Address: Žvejų g. / str. 14, Šeduva
Projekto autoriai / Project Authors: Rainer Mahlamäki, Ilkka Syrjakari, Petri Saarelainen, Augustas Audėjaitis, Martynas Martišius, Michail Železniak, Giedrė Lapinskaitė, Dmitrij Bogatyriov, Žilvinas Kliučius, Karolina Gunia; LMA (Helsinkis, Suomija / Helsinki, Finland) ir S2A (Kaunas, Lietuva / Lithuania)
Konstruktorius / Constructor: RIBINIS BŪVIS (Kaunas, Lietuva / Lithuania)
Nominacija / Nomination: Geriausia koncepcija / projektas, Geriausias jaunojo architekto kūrinys // Best Concept / Best Emerging Architect Project

 


 

Dingęs Štetlas” (Dingęs Miestas) - muziejus ir memorialas, skirtas holokausto sunaikintoms Lietuvos žydų bendruomenėms atminti.

Kuriant pastato architektūrą didelį vaidmenį atliko ekspozicijos scenarijus ir turinys. Muziejaus architektūra ir ekspozicija nuosekliai papildo viena kitą, kartu pasakodamos vieną istoriją. Pastatas susideda iš atskirų korpusų, primenančių tariamo miestelio (štetlo) pastatus. “Štetlo pastatų” funkcija ir paskirtis sąlygoja individualią jų formą. Dideli šlaitiniai stogai, siekiantys aukštyn, įneša į vidines erdves iškilmingą atmosferą, kuria svarbos ir išskirtinumo jausmą muziejuje.

Muziejus suprojektuotas nuožulnioje teritorijoje, todėl muziejaus funkcinė schema yra kelių lygių. Įėjimas ir pagrindinis vestibiulis suprojektuotas antrame aukšte, o administracija trečiame. Lankytojai norėdami patekti į muziejaus sales turi nusileisti į pirmą pastato aukštą. Eksplozijos scenarijus veda lankytojus per atskirus skirtingos konfigūracijos “Štetlo pastatus” pasakojančius apie žydų gyvenimo būdą, kaip neatsiejamą lietuvių kultūros dalį.

Pastato pagrindinei apdailai pasirinktas šviesus anoduotas aliuminis dengiantis visas fasadų ir stogų plokštumas - pabrėžia abstraktaus miesto koncepciją. Santūri aliuminio fasadų estetika leidžia suskambėti šilumą ir gyvybę skleidžiančioms durų ir langų detalėms.

Komentavimas baigtas.