LAS Kauno skyrius

Dėl tveriamų tvorų paveldo teritorijoje

Skelbiame Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus raštą KTU rektoriui prof. Petrui Baršauskui ir KPD prie Kultūros ministerijos Kauno teritorinio padalinio vedėjui Svaigedui Stoškui

1923 m._Kauno planas

1923 m. M. Frandseno ir A. Jokimo Kauno miesto išplanavimo projektas

Kauno architektų bendruomenė susirūpinusi pasikeitimais Gėlių rate, kurie vykdomi Jūsų vadovaujamo universiteto vardu. Sunku patikėti, kad tuo metu, kai Kauno tarpukario architektūrai yra suteiktas Europos paveldo ženklas ir siekiama įtraukti į UNESCO paveldo sarašą, to laikmečio urbanistinis ansamblis yra naikinamas vieno iš pažangiausių šalies universiteto rankomis. Tarpukario architektūrą reprezentuoja ir Žaliakalnio kultūriniame draustinyje (22148) 1923 m. suformuota urbanistinė struktūra (autoriai – M. Frandsenas ir A. Jokimas). Tarpukariu dabartinėje Kauno technologijos universiteto bendrabučių teritorijoje planuota statyti svarbius valstybei pastatus. Sovietmečiu atsirado bendrabučiai, tačiau teritorija su pėsčiųjų takais ir želdynais išliko atvira. Šiandien Jūsų vadovaujamo Kauno technologijos universiteto teritorijoje, tikėtina, su Kultūros paveldo prie Kultūros ministerijos Kauno teritorinio padalinio leidimu, ši vertybė yra naikinama – teritorija virsta paprasta automobilių aikštele su ūkine tvora.

Prašome Jūsų skubaus įsikišimo, kad visą laiką laisvame Gėlių rate apie universiteto bendrabučius, atsiradusius tik 1959 m., nebūtų tveriamos menkavertės ūkinės tvoros, o vienas unikaliausių miesto kampelių nepavirstų eiliniu parkingu.

Manome, jog ši, Lietuvos tarpukario istoriją ir kultūrą įprasminanti teritorija, turi tapti patrauklia universiteto studentams ir atvira Žaliakalnio bendruomenei. Kviečiame atsisakyti šią kultūros vertybę naikinančių veiksmų, suburti Technologijos universiteto bendruomenę, įtraukiant ir Architektūros urbanistikos katedros dėstytojus, studentus, architektūros ir paveldosaugos profesionalus bei Žaliakalnio gyventojus sėkmingam šios vietos vystymo projektui.

 PRIDEDAMA: 1923 m. M. Frandseno ir A. Jokimo Kauno miesto išplanavimo projektas

Pagarbiai,

Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkė Asta Kiaunienė

 

Komentavimas baigtas.