LAS Kauno skyrius

Kaunas 2022UPYNĖS: Kitam krante

Kauno miesto pakrantėse visą vasarą vyks unikalus socialinis upės žaidimas „Kitam Krante“

„Kitam Krante” – tai visą vasarą truksiantis unikalus bandymas sugrąžinti miesto krantams upių kultūros tėkmę, kuri sustojo praėjusiame amžiuje po šimtmečius trukusios turtingos Kauno uostamiesčio istorijos. Tuo pačiu – tai kvietimas kauniečiams atrasti miesto paupius ne vien kaip rekreacijos oazę, bet prisijaukinti juos per kultūrinį veiksmą – visiems atvirą upių paštą – , kuris suteiktų šalia tekančioms upėms Nemunui ir Neriai naują vaidmenį šiuolaikinio miesto gyvenime.

Daugybę metų Kaunas augo ir vystėsi šalia upių – vos prieš šimtmetį miestas vis dar buvo vienas didžiausių upių uostų visame regione! Čia kasdien aukštyn ir žemyn upe kursuodavo laivai, atplaukdavę iš Mažosios Lietuvos bei Nemuno aukštupio, o miesto pakrantėse galima buvo skaičiuoti dešimtis (ir netgi šimtus!) įvairaus dydžio vandens transporto priemonių: baidokų, vytinių, o vėliau – garlaivių ir motorlaivių. To meto upeiviai į uostamiestį atplukdydavo ne tik prekių, bet ir naujienų, laiškų, neregėtų papročių ir tradicijų. Krante, tuo tarpu, klostėsi unikalus socialinis gyvenimas, tampriai surištas su upėmis, upeiviais bei jų kultūra. Šalia prekybinių laivų, Nemuną bei Nerį raižė ir mažesni gyventojų laiveliai bei keltai, tarsi tiltai jungę skirtingas upių pakrantes ir šių krantų gyventojus. Upės ir paupiai tais laikais nebuvo rezervuoti rekreacijai, bet veikė kaip pati tikriausia viešoji erdvė, pilna gyvenimo ir veiklos. XIX a. ir XX a. pradžios Kauno gyventojui „išėjimas“ į upę buvo toks pats natūralus ir įprastas reiškinys kaip mums kasdienė kelionė automobiliu ar viešuoju transportu.

Deja, šiandienos Kaune turtinga uostamiesčio atmintis beveik išnykusi ir likusi tik pačių seniausių miesto gyventojų prisiminimuose arba aptariama istorikų tyrimuose. Kartu pamirštos ir su upėmis bei upių krantais surištos ilgametės kauniečių paupių tradicijos. Upės šiandien dažniau skiria, o ne jungia miesto bendruomenes.

Nuo 2016 m. veikiančios kultūrinės upių tyrimų platformos TẽKA komanda kviečia visus kauniečius semtis įkvėpimo iš turtingos Kauno uostamiesčio istorijos ir pradėti kurti šiuolaikinio miesto šiuolaikinę upių atmintį, dalyvaujant unikaliame visą vasarą vykstančiame socialiniame upės žaidime „UPYNĖS: Kitam Krante“!

Upės žaidimas „Kitam Krante“ – tai siekis užmegzti dialogą su upe ir kitu krantu bei atkurti kadaise buvusius tamprius paupių bendruomenių diplomatinius ryšius, kuomet gyventojai aktyviai naudojosi upe ir bendravo su kito kranto kaimynais, dažnai lankydavo vieni kitus. Ši krantų interakcija bus kuriama per simbolinį socialinį procesą, panaudojant unikalią upės pašto platformą: visą vasarą kauniečiai galės registruoti savo siuntas kitam krantui, o taip pat gauti siuntas iš kito kranto. Tokiu būdu pati upė taps reikšmingu komunikacijos koridoriumi tarp skirtingų krantų gyventojų. Šie siuntiniai – kiekvieno kauniečio vaizduotės vaisius. Tai galės būti atvirlaiškis arba laiškas, rankdarbis, įdomus radinys, meno kūrinys arba bet koks kitas nepavojingas daiktas, sveriantis ne daugiau kaip 6 kg.

Per vasarą surinkti ir užregistruoti siuntiniai tris rugpjūčio savaitgalius bus plukdomi iš vieno kranto į kitą trijose Kauno lokacijose: Nemune – tarp Šančių ir Jiesios krantų bei tarp Aleksoto ir Centro (Naujamiesčio) krantų, Neryje – tarp Vilijampolės ir Senamiesčio krantų. Šios logistinės pašto operacijos metu visi upės žaidime dalyvavę miestiečiai pateikę savo išsiųstos siuntos įrodymą žymintį kvitą galės iškeisti šį kvitą į siuntinį, atkeliausiantį iš kito kranto.

Upės žaidime „Kitam Krante“ dalyvauti ir siuntas registruoti galima jau dabar! Savo savarankiškai paruoštas siuntas kauniečiai galės pristatyti skirtinguose krantuose vyksiančio dirbtuvių ciklo „Laiškai kitam krantui“ metu, kuris tęsis birželio ir liepos mėnesiais. Dirbtuvių metu taip pat bus ieškomi nauji kūrybiški būdai pažvelgti į kitą upės krantą bei kuriamos įvairios originalios kitam krantui dedikuotos siuntos kartu su projekto komanda.

Sekite informaciją projekto UPYNĖS tinklapyje www.upynes.lt ir kultūrinės upių tyrimų platformos TẽKA paskyroje facebook.com/tekakrantine

 

UPYNĖS: Kitam Krante_MANIFESTAS

Žmonės visad žvelgdavo į vandenį ir klausdavo savęs: „O kas KITAM KRANTE?“.
KITAM KRANTE žmonės visad žvelgdavo į vandenį ir klausdavo savęs: „O kas KITAM KRANTE?“.
KITAM KRANTE dūlėjo mitai ir legendos, KITA(N) KRANTA(N) vedė svajos, lūkesčiai ir viltys.
KITAM KRANTE ilsėjos protėviai, kurių nebeprisimenam, KITAM KRANTE gyveno istorijos, kurių jau nebežinom.
KITAM KRANTE šaknis įleido išskirtos šeimos, KITAM KRANTE griuvo senos draugystės ir mezgėsi nauji ryšiai.
Keliai KITA(N) KRANTA(N) vingiavo upėmis, bangavo jūromis ir vandenynais. 
Ir netgi šiandien, bėgantiems nuo karo, bado ir kančių, viltis rusena KITAME KRANTE.
KITAM KRANTE – KITAM KRANTE
Kiekvienas mūsų bent kartelį yra taręs sau: „KITAM KRANTE išauš naujas rytojus“.
KITA(N) KRANTA(N) keliaut sunku, tik atkakliausi iš drąsiausių leisdavos į nuotykius KITAM KRANTE.
KITAM KRANTE į krantą kelią rodė švyturiai.
KITAM KRANTE virves krantan išmesdavo laivai.
KITAM KRANTE prasidėdavo ir baigdavosi tiltai.
KITAM KRANTE į KIT(Ą) KRANT(Ą) karo žvilgsnį vesdavo kariaunos.
Kartais KITAM KRANTE nuo mūsų kranto slėpėsi kiti.
Abu krantai šimtus metų žvelgė į vienas kitą ir galvojo: „KITAM KRANTE geriau, KITAM KRANTE kitaip“.
KITAM KRANTE gyveno žmonės, kitokie nei mes.
KITAM KRANTE gyveno žmonės, tokie pat, kaip mes.
KITAM KRANTE mums mojo, KITAM KRANTE mus kvietė, KITAM KRANTE mums rašė laiškus,
KITAM KRANTE jie visad laukė iš KIT(O) KRANT(O) grįžtančių laivų.

………………………………………………………………………………….

Projektą vykdo kultūrinė upių tyrimų platforma TẽKA

Projektą pristato Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022

Projekto partneris – Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyrius

Komentavimas baigtas.