LAS Kauno skyrius

Upynės: Aleksoto krantas

TẽKA komanda 2021 rugpjūčio 14, šeštadienį, kviečia Aleksoto gyventojus ir visus kauniečius  susitikti kūrybiniam dialogui Nemuno pakrantėje ir surasti (bei suprasti) savąjį krantą!

Vos prieš šimtmetį kiek mažiau spartus gyvenimas mieste vis dar buvo neįsivaizduojamas be upių ir jas raižančių laivų, kurie gyventojams atstojo ir autobusus ir tiltus. Ta pati upė anksčiau suvokiama kaip galimybė gyventojų buities poreikiams tenkinti, logistikai, prekybai, kultūriniams mainams su kitais miestais ar valstybėmis. Šiandien upes suvokiame pirmiausia per jų rekreacinę naudą – kaip poilsio ir ramybės oazę arba erdvę socialiniams veiksmams. Ši rekreacinė išraiška, nors ir panaši, bet pakankamai įvairi visame mieste – ta pati upė skirtinguose miesto rajonuose kuria skirtingas ir unikalias patirtis gyventojams, formuoja savitą šių rajonų aplinkos identitetą.

Upių funkcija ir socialinis krantų gyvenimas mieste keitėsi dėl įvairių istorinių aplinkybių, ekonominių ir kultūrinių poslinkių ir, galiausiai, dėl gyventojų įpročių. Dar visai neseniai Aleksoto krantus formavo vytinės, baidokai ir kiti grakštūs upių burlaiviai, istorinėse nuotraukose ir piešiniuose nostalgiškai bylojantys Kauno uosto atmintį, palydimi vaizdingų to meto upeivių bendruomenės pasakojimų. Įvairių karų įkarštyje griūvant tiltams, jungiantiems Kauną ir Aleksotą, gyventojus per upę keldavo valtys ir skubiai suręsti laikini mediniai tiltai. O dar anksčiau ir visas kairysis Nemuno krantas (kartu su Aleksotu) gyveno savo atskirą nuo Kauno gyvenimą, kurį laiką netgi buvęs kitos valstybės sudėtyje. Sovietmečio Aleksoto krantą pamename iš intensyvios krovinių laivybos, kai senajame Kauno uoste dieną ir naktį dirbo dangų raižantys kranai, Nemunu kursavop baržos. Kokia Aleksoto pakrantė kviečia prie upės šiandien, kokia ji bus rytoj, po dešimtmečio, po šimto metų? Kuo Aleksoto krantas skiriasi nuo kitų miesto krantų? Renginyje bandysime įvariais būdais pažvelgti į Aleksoto gyventojų santykį su savosios upės pakrante, upe, ir bent iš dalies kūrybiniais metodais atsakyti į šiuos klausimus.

PROGRAMA:

13:00-18:00 Pakrantės vizijos ir atmintis

16:00-18:00 Pakrantės ekspedicija (būtina registracija)

18:30-20:00 Krantų diskusija (būtina registracija)

PAKRANTĖS VIZIJOS IR ATMINTIS:

Visoms amžiaus grupėms tinkama individuali veikla, truksianti visą renginio dieną (iki diskusijos pradžios). Kartu kelsime klausimus apie upę, pakrantę, krantų istorijas, miestą prie vandens, į kuriuos atsakyti prašysime piešiniais, brėžiniais, eskizais arba radiniais. Dalyviams bus suteikiamos darbo priemonės.

PAKRANTĖS EKSPEDICIJOS:

Ekspedicijos dalyviai kviečiami kūrybiniu-tiriamuoju žvilgsniu ištyrinėti Aleksoto pakrantę, atrasti bei atpažinti jos ypatumus, vertes ir galimybes. Ekspedicijose dalyvių komandos kurs savitus psichogeografinius žemėlapius, kuriuose žymės kelionės patirtis, įžvalgas ir sąsajas. Apeidami savo rajono pakrantę ir pildydami šį žemėlapį, dalyviai kviečiami naujomis akimis pažvelgti į miesto ir upės sąlyčius bei su įvairiomis pakrantės lokacijomis susieti savo patyrimus, prisiminimus, lūkesčius ir fantazijas, susijusias su miesto gyvenimu prie upės.

Speciali apranga ar įranga nereikalinga, dalyviams bus suteikiamos darbo priemonės.

Būtina registracija.

KRANTŲ DISKUSIJA:

Kulminacinis “Aleksoto kranto” įvykis – kūrybinė Krantų diskusija, kurioje gyventojai po dienos veiklų susiburs pasidalinti savo mintimis ir idėjomis apie ateities pakrantę, jos būsimą reikšmę bendruomenei ir miestui, unikalų charakterį ir jo galimus pokyčius, lūkesčius bei galimybes.

Diskusijoje išsakytas mintis, idėjas ir vizijas piešiniuose užfiksuos architektas ir iliustratorius Tomas Šuminas.

Būtina registracija.

REGISTRACIJA:

Registracija į visas pakrantės veiklas vyks gyvai renginio vietoje prie Aleksoto kranto “vartų”. Registracija į ekspedicijas bus vykdoma nuo 13 iki 15:55 val. (registracija baigiasi likus 5 min. iki ekspedicijos pradžios). Registracija į diskusiją vyks visą dieną. Registracija į kitas veiklas nereikalinga.

Renginio teritorija yra lankoma laisvai, visos renginio veiklos vyks atvirose erdvėse, upės pakrantėje. Kviečiame atsinešti savo pikniko dekučius, užkandžius ir įsikurti pievoje prie vandens (praėjus projekto UPYNĖS “vartus-burę”). Renginio vieta pažymėta žemėlapyje:

https://goo.gl/maps/sz9MKkiHdoDqQY318

Renginio metu bus laikomasi visų aktualių SAM rekomendacijų dėl COVID-19 pandemijos.

APIE:

“Aleksoto krantas” yra tęstinio projekto UPYNĖS (www.upynes.lt) dalis, kurį organizuoja kultūrinė upių tyrimų platforma TẽKA.

Nepriklausoma iniciatyvinė komanda TẽKA veikia nuo 2016 m. Kaune bei Kauno rajone. Grupės veikla nukreipta į minkštąsias upių bei pakrančių kultūrinio gaivinimo iniciatyvas, upių atminties tyrimus bei kūrybinių procesų žadinimą Kauno regiono paupiuose, į kurį įtraukiamos vietos bendruomenės.

Pavadinimas TẽKA kilo iš žodžių žaismo, kuriame susipina žodžiai “tėkmė”, “takas” bei “santaka” – visi jie žymi judėjimą į naują gyventojų santykį su upėmis.

Projektą pristato Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022.

Projekto partneris – Lietuvos Architektų sąjungos Kauno skyrius

Komentavimas baigtas.