LAS Kauno skyrius

Kaunas 2022Upynės: Šančių krantas

Kviečiame Šančių gyventojus ir visus kauniečius 2021 rugpjūčio 7, šeštadienį, susitikti kūrybiniam dialogui Nemuno pakrantėje ir surasti (bei suprasti) savąjį krantą!
Vos prieš šimtmetį kiek mažiau spartus gyvenimas mieste vis dar buvo neįsivaizduojamas be upių ir jas raižančių laivų, kurie gyventojams atstojo ir autobusus ir tiltus. Taip pat ir pati upė anksčiau suvokta daugiau per savo funkciją ir teikiamas galimybes gyventojų buities poreikiams, logistikai, prekybai, kultūriniams mainams su kitais miestais ar valstybėmis. Šiandien upes ir pakrantes miestuose suvokiame pirmiausiai per jų rekreacinę naudą: kaip poilsio ir ramybės oazę arba erdvę socialiniams veiksmams. Ši rekreacinė išraiška, nors ir panaši, bet pakankamai įvairi visame mieste – ta pati upė skirtinguose miesto rajonuose kuria skirtingas ir unikalias patirtis gyventojams, formuoja savitą šių rajonų aplinkos identitetą.

Upių funkcija ir socialinis krantų gyvenimas mieste keitėsi dėl įvairių istorinių aplinkybių, ekonominių pokyčių, kultūrinių poslinkių ir, galiausiai, ilgainiui šias priežastis pasivijusių gyventojų įpročių. Vartant istorinius dokumentus Šančiuose atrandame ir Napoleono Didžiosios armijos persikėlimą per Nemuną, ir tarpukariu veikusį puikųjį Šančių paplūdimį, ir gyventojus į kitą krantą mediniais keltais kėlusius šančiškius ir daugybę kitų su Šančių krantu susijusių liudijimų. O kokia Šančių pakrantė kviečia prie upės mus šiandien? Kokia ji bus rytoj, po dešimtmečio, po šimto metų? Kuo Šančių krantas skiriasi nuo kitų miesto krantų? Renginyje bandysime įvairiais būdais pažvelgti į Šančių gyventojų santykį su upe ir savąja pakrante ir bent iš dalies kūrybiniais metodais atsakyti į šiuos klausimus.

PROGRAMA:

13:00-18:00   Pakrantės vizijos ir atmintis
15:30-16:30   Pakrantės ekspedicija #1 (būtina registracija)
17:00-18:00   Pakrantės ekspedicija #2 (būtina registracija)
18:30-20:00   Krantų diskusija

 

PAKRANTĖS VIZIJOS IR ATMINTIS

Visoms amžiaus grupėms tinkama individuali veikla, truksianti visą renginio dieną (iki diskusijos pradžios). Kartu kelsime klausimus apie upę, pakrantę, krantų istorijas, miestą prie vandens, į kuriuos atsakyti prašysime piešiniais, brėžiniais, eskizais arba radiniais. Dalyviams bus suteikiamos darbo priemonės.

PAKRANTĖS EKSPEDICIJOS:

Ekspedicijos dalyviai kviečiami kūrybiniu-tiriamuoju žvilgsniu ištyrinėti Šančių pakrantę, atrasti bei atpažinti jos ypatumus, vertes ir galimybes. Ekspedicijose dalyvių komandos kurs savitus psichogeografinius žemėlapius, kuriuose žymės kelionės patirtis, įžvalgas ir sąsajas. Apeidami savo rajono pakrantę ir pildydami šį žemėlapį, dalyviai kviečiami naujomis akimis pažvelgti į miesto ir upės sąlyčius bei su įvairiomis pakrantės lokacijomis susieti savo patyrimus, prisiminimus, lūkesčius ir fantazijas, susijusias su miesto gyvenimu prie upės.

Speciali apranga ar įranga nereikalinga, dalyviams bus suteikiamos visos būtinos darbo priemonės. Būtina registracija.

KRANTŲ DISKUSIJA:

Kulminacinis “Šančių kranto” įvykis – kūrybinė Krantų diskusija, kurioje gyventojai po dienos veiklų susiburs pasidalinti savo mintimis ir idėjomis apie ateities pakrantę, jos būsimą reikšmę bendruomenei ir miestui, unikalų charakterį ir jo galimus pokyčius, lūkesčius bei galimybes.

 Diskusijoje išsakytas mintis, idėjas ir vizijas piešiniuose užfiksuos architektas ir iliustratorius Tomas Šuminas.

Būtina registracija.

REGISTRACIJA:

Registracija į visas pakrantės veiklas vyks gyvai renginio vietoje prie Šančių kranto “vartų”. Registracija į ekspedicijas bus vykdoma nuo 13 iki 17:55 val. (registracija baigiasi likus 5 min. iki ekspedicijos pradžios). Registracija į diskusiją vyks visą dieną. Registracija į kitas veiklas nereikalinga.

Renginio teritorija yra lankoma laisvai, visos renginio veiklos vyks atvirose erdvėse, upės pakrantėje. Kviečiame atsinešti savo pikniko dekučius, užkandžius ir įsikurti pievoje prie vandens (praėjus “vartus”). Renginio vieta pažymėta žemėlapyje: https://goo.gl/maps/4Nsc5DLS1fRUiwHH7

Renginio metu bus laikomasi visų aktualių SAM rekomendacijų dėl COVID-19 pandemijos.

APIE:

“Šančių krantas” yra tęstinio projekto UPYNĖS (www.upynes.lt) dalis, kurį organizuoja kultūrinė upių tyrimų platforma TẽKA.

Nepriklausoma iniciatyvinė komanda TẽKA yra kultūrinė upių tyrimų platforma, veikianti nuo 2016 m. Kaune bei Kauno rajone. Grupės veikla nukreipta į minkštąsias upių bei pakrančių kultūrinio gaivinimo iniciatyvas, upių atminties tyrimus bei kūrybinių procesų žadinimą Kauno regiono paupiuose, į kurį įtraukiamos vietos bendruomenės. Pavadinimas TẽKA kilo iš žodžių žaismo, kuriame susipina žodžiai “tėkmė”, “takas” bei “santaka” – visi jie žymi judėjimą į naują gyventojų santykį su upėmis.

Projektą pristato Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022.

Projekto partneris – Lietuvos Architektų sąjungos Kauno skyrius“

 
Rasa Chmieliauskaitė
+370 683 55025

Komentavimas baigtas.