LAS Kauno skyrius

Adaptyvi kapsulė: Nugalėtojai

Tris dienas trukusios ir „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ organizuoto „Kauno dizaino įvykio“ kontekste vykusios idėjinės dirbtuvės ir varžytuvės „Adaptyvi kapsulė“ jau turi nugalėtojus! Vertinimo komisija tiesioginės transliacijos metu praėjusį penktadienį, spalio 30 d., išrinko 3 stipriausias komandas – „V2“, „K.A.R.S.“ bei tarptautinė „Intercontinental4“ komandos dalinasi antrąją vieta ir 1500 eurų piniginiu prizu, o komandai „Žaluma“ už jų pristatytą idėją įsteigtas paskatinamasis prizas – 500 eurų.

Komandos „Nojaus arka“, „WE.TALK“ ir „J&L architects“ bei Deividas Giedraitis ir Simas Petrauskas su individualiais darbais apdovanojami  „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“  įsteigtais prizais. Kviečiame iš arčiau pamatyti dabarties ateities objektus – adaptyvias kapsules, pritaikytas šių dienų naujajai realybei.

Plačiau – https://www.lrt.lt/naujienos/kultura/12/1268642/naujoji-realybe-nuotrauku-galerijoje-lietuviu-kureju-idejos-viesoms-ir-uzdaroms-erdvems

Idėjų dirbtuvių ir varžytuvių „Adaptyvi kapsulė“ iniciatorius – Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyrius ir „Kaunas Europos kultūros sostinė 2022”.

Projektą iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba.

 

Kūrybinių idėjų dirbtuvės ir varžytuvės

Kontekstas

Sulig pasaulį ištikusia pandemija susidūrėme su beprecendente situacija, palietusia kasdienį visų gyvenimą, įtakojančia mūsų tarpusavio santykius ir interakcijos būdus. Fizinė distancija yra ir panašu dar kurį laiką bus viena svarbiausių sąlygų, veiksiančių žmonių sąveiką viešojoje erdvėje, siekiant užkirsti kelią COVID-19 viruso plitimui.

Akivaizdu, kad kyla poreikis kuo daugiau veiklų vykdyti lauke, lauko sąlygomis, kur viruso plitimas yra sumažinamas iki minimumo, o socialinė interakcija gali vykti nepakitusiomis formomis bei saugiai. Kavinės po atviru dangumi, kultūros ir meno renginiai balkonuose, kiemuose, gatvėse – jau tapo karantininio laikotarpio realija. Ir tai, ko gero, yra vienas iš akivaizdžiausių šio laikotarpio pokyčių, galimai tapsiančiu „nauja norma“.

Tačiau Lietuvos klimatinės sąlygos nėra itin palankios lauko susibūrimams ir renginiams. Esame labai priklausomi nuo neprognozuojamų oro pokyčių, smarkaus ir nemalonaus vėjo, lietaus, ar krušos net ir šilčiausiais metų laiku.

Siekiant užtikrinti socialinę gyvastį viešosiose erdvėse, pratęsti lauko renginių ir susibūrimų sezoniškumą, šiomis idėjų varžytuvėmis siekiame sukurti erdvinę struktūrą/objektą, nelygu kokoną, kuris vienu metu suteiktų apsaugą nuo nepageidaujamų oro sąlygų ir/ar viruso, tačiau kartu nebūtų kliūtis socialinei interakcijai dėl savo skaidrumo ir atvirumo. Juo siekiama suteikti buvimo kartu jausmą, nepaisant saugaus apsauginio erdvinio sluoksnio.

Tuo pačiu objektas turėtų būti nepriekaištingo architektūrinio dizaino bei adaptyvus – t.y. pritaikytas prie skirtingų (ap)saug režimų. Ji galėtų veikti kaip „antroji“ žmogaus oda, būti išmani ir turėti specializuotą vėdinimą ir/ar šildymo sistemą, veikti kaip savarankiška / uždara sistema, pritaikyta tiek lauko, tiek ir galimai vidaus naudojimui.  Būtent saugi ir savarankiška ventiliacijos, oro cirkuliacijos sistema yra pripažinta kaip viena svarbiausių sąlygų, o jos nebuvimas tapo kertine priežastimi, dėl kurios virusas plito tose vietose, kur sergančių žmonių koncentracija buvo didžiausia (pvz. ligoninėse, kruiziniuose laivuose).

Objektas turėtų veikti kaip universalus modulis (pvz. dviem žmonėm saugiais atstumais), kuris galėtų būti kartojamas ir jungiamas į nesibaigiančią grandinę, atitinkamai pagal poreikį. Jį turėtų būti lengva surinkti ir išrinkti. Universali jo funkcija leistų panaudoti ir pritaikyti įvairiems sektoriams: paslaugų teikimo (pvz. lauko kavinės), renginių industrijos (kultūros, kt. įvykiai), medicinos (pvz. globos, slaugos namuose, kt.). Visur, kur saugumas ir bendrumo jausmas yra gyvybiškai svarbus.

Analitikai sutinka – šiandien išgyvename tris krizes: COVID-19, ekonominę ir emocinę. Sujungdami mokslinę ir kūrybinę vaizduotę, sutelkdami bendruomenę bei profesionalus, tikime, kad galime reikšmingai prisidėti prie visų šios krizės padarinių švelninimo.

Kuriamas objektas bus parengtas plačiam naudojimui kaip atvira (ang. open source) sistema.

kapsule_NEW-LT

kapsule-NEW_EN

 

—————————————————-

 

KAS ? Kūrybinės dirbtuvės | idėjų varžytuvės

KADA ? 2020 m. spalio mėn. 27-30 d.

REGISTRACIJA – iki spalio mėn. 25 d. adresu:  http://bit.ly/AdaptyviKapsule-LT
DALYVIAI – architektai, dizaineriai, inžinieriai ar kitos meno bei mokslo srities studentai ir profesionalai.

FORMATAS – kūrybinių idėjų katalizavimo dirtuvės su mentoriais. Kūrybinėse dirbtuvėse gali dalyvauti neribotas dalyvių skaičius. Grupę gali sudaryti 1-7 asmenys.

Idėjas varžytuvėms gali pateikti ir dirbtuvėse nedalyvaujančios komandos ar pavieniai kūrėjai.

UŽDUOTIS – sukurti transformuojamą uždarą bendravimo erdvę/objektą, kur saugiai galėtų bendrauti bent 2 žmonės vienu metu. Adaptyvi kapsulė turi atitikti koronaviruso (COVID-19) keliamus saugumo reikalavimus.

Autoriai nevaržomai gali siūlyti lauko erdvę (-es), kurioje atsiras hipotetinis objektas.

Pridedamas užduoties konteksto aprašymas.

KŪRYBINIŲ KOMANDŲ MENTORIAI:

Nomeda ir Gediminas Urbonai (Vytauto Didžiojo universitetas, Lietuva) – mentorystė nuotoliniu būdu

Kęstas Vaikšnoras (Kauno kolegija, Lietuva)

Lorenzo Piazzi (Kauno technologijos universitetas, Italija)

Mindaugas Butvila (Vilniaus dailės akademija, Lietuva)

 APDOVANOJIMAI

1 vieta – 2500 Eur

2 vieta – 1500 Eur

3 vieta – 1000 Eur

 DARBŲ PATEIKIMAS

Projekto idėją autoriai turi atlikti ant A1 formato lapo (PDF formatas).

Medžiaga turi būti pateikiama el. paštu: info@dizainaskaune.lt

Pateikiama medžiaga: idėjos aprašas, objekto vizualizacijos, planas, išklotinės, schemos, video ir kita papildoma medžiaga pagal poreikį.

DARBŲ PRISTATYMAS

Kiekviena komanda turi pristatyti savo darbą.

Pristatymo skaidrių skaičius – 5-10 vnt.

Formatas: PDF arba PowerPoint. Pagal poreikį gali būti pateiktas lydintysi video.

Pristatymui skiriamas laikas – 7-10 min.

 

PROGRAMA

Spalio 27 d. (antradienis)

13.30 – 14.00 Organizatorių žodis

14.00 – 16.00 Skirtingų sričių specialistų pranešimai

17.00 – 20.00 Darbas grupėse

Spalio 28 d. (trečiadienis)

10.00 – 20.00 Darbas grupėse

Spalio 29 d. (ketvirtadienis)

10.00 – 15.00 Darbas grupėse

17.00 – 19.00 Dalyvių darbų pristatymas

Spalio 30 d. (penktadienis)

17.00 – 18.00 Nugalėtojų paskelbimas

IDĖJŲ VARŽYTUVIŲ PROJEKTŲ VERTINIMAS

DARBŲ VERTINIMO KRITERIJAI:

– idėja;

– dizainas, kuris remiasi universalaus dizaino koncepcija;

– inovatyvumas;

– adaptyvumas;

– naujausių technologijų panaudojimas;

– realizacijos galimybės.

DARBŲ VERTINIMO KOMISIJA:

Laurynas Avyžius | architektas, NEBRAU studija

Gintaras Balčytis | architektas, LAS Kauno skyrius

Vladas Lašas | verslininkas, mokslininkas, Globalios Lietuvos lyderių taryba

Darius Milčius | technologas, tyrėjas, Lietuvos energetikos instituto vandenilio energetikos technologijų centras

Jūratė Tutlytė | architektūrologė, kuratorė, Kaunas 2022

INICIATORIUS:

Lietuvos achitektų sąjunga, Kauno skyrius

 PARTNERIAI:

Kaunas 2022 Dizaino programa, Vilniaus dailės akademija Kauno fakultetas, Vytauto Didžiojo universitetas | VDU, Kauno technologijos universitetas | KTU, Kauno kolegija.

KONTAKTAI:

+370 626 48235, info@dizainaskaune.lt

 

 

Komentavimas baigtas.